Yorgun Görünmemek İçin Bunları Yapabilirsiniz.

Gün içerisinde düşük enerjiniz ve yorgun görüntünüz ile silik bir profil mi çiziyorsunuz? Peki bu yorgun görünümün sebeplerini araştırdınız mı, acaba bunların kaynaklarını yok ederek bu yorgun görüntünün yerine canlı ve enerjik bir görüntü çizebilir misiniz?

 

İşte aklınızdaki bu soruları yanıtlayacak ve yorgun görünmemenizi sağlayacak maddeleri sıralıyoruz;

Uyku saatlerinize özen gösterin

Kim aksini söylerse söylesin, güzellik uykusu kavramı gerçektir. Yani gerek cilt güzelliği gerekse yorgun görünümünüzü silmek için iyi ve kaliteli bir uyku ilk şarttır. Cildimiz günün yorgunluğunu ve hasarlarını, uyku saatlerinde onardığı için, az uyku uyumak cildinizin kendisini yenilemesine fırsat vermemek demektir. Uykunuzu aldığınız zaman yorgun değil, dinç ve canlı bir şekilde kalıp güne bu şekilde devam edebilirsiniz.

 

Daha fazla mola verin

Özellikle iş yerlerinizde aralıksız ve molasız yapacağınız çalışmalar, dış görünüşünüze yansıyacak ve yorgun görünmenizi tetikleyecektir. Aralıksız çalışma, vücuda aşırı yüklenme ve stres seviyesini de arttırmak anlamına da gelir. Stres ise cildinizin en büyük düşmanlarındandır. Bu yüzden saat başı 5-10 dakika mola vermeyi kendinize prensip haline getirin. Bu mola anlarında, temiz hava alabileceğiniz yerlere giderek iş düşünmeden geçirmeye çalışın.

 

 

Göz altı torbalarına dikkat

Göz altı torbalarına sahip olmak daima sizi yorgun gösterecektir. Yaş, aşırı kahve tüketimi ve yorgunluktan meydana gelebilecek göz altı torbaları çözümsüz değildir. Bunları giderici doğal ve dermatolog tedavilerini deneyerek yok etmeye çalışabilirsiniz. Özellikle bazı doğal yöntemlerin ev ortamında kolayca çözüm olduğu görülmüştür.

 

Dik durmaya çalışın

Duruşunuz karşınızdaki kişiye vereceğiniz ilk intibalardan birisi olduğu için çok önemlidir. Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde bu duruşu koruyamama görülür. Bunun için bilgisayar başında çalışıyorsanız 20-25 dakikada bir duruşunuzu düzeltip, internetten kolayca bulabileceğiniz basit boyun hareketlerini yapın ve bunu alışkanlık haline getirin. Dik durmamak ve duruş bozuklukları sizi yorgun gösterir. Ayrıca dik duran kişiler daha çekici ve alımlı olurlar.

 

Daha çok spor ve yürüyüş

Spor hayatınızda mutlaka bir yer kaplamalı. Sporun ne kadar yer kaplayacağında günlük rutininizdeki ne kadar hareketli olduğunuz belirleyicidir. İş ve ev hayatında daha hareketsiz kişilerin metabolizma hızları yavaş olacağından hem daha yorgun hem de daha yaşlı görünürler. Spor yaparak metabolizmamızı hızlandırabiliriz. Düzenli ter atmak cildinize de nefes aldıracak ve toksinlerden arındıracaktır ayrıca serotonin salgılanacağı için mutluluk da verir.

 

Tuzu hayatınızdan çıkarın

Tuzlu yiyecekler bir çok organınızda olduğu gibi cildinizde de tahrip edici etki gösterir. Tuz ne kadar kullanırsanız o kadar arayacağınız, alışkanlıklarla ilgili bir besindir. Zamanla azalta azalta bırakmaya çalışırsanız, alıştıkça zorlanmadığınızı göreceksiniz. Bunun için ölçileri kullanarak yemeklerinizde ne kadar tuz kullandığınızı bilin ve buna göre azaltarak takip edin. Tuzluğu yemek masasından kaldırmak, bu yolda atabileceğiniz ilk adım olabilir.

 

Özellikle geceleri su içmeyi unutmayın

Gün içerisinde metabolizma hızınız yüksek olabilir, ama geceleri genellikle dinlenerek geçiririz. Ve istatistik olarak kişilerin gün içerisinde tükettiği suyun yarısından azını geceleri tükettiği görüşmüştür. Metabolizmanın düştüğü dinlenme anlarında bol su içerek cildinizin kendini onarmasına yardımcı olabilirsiniz. Gün içerisinde de sık sık su içmek vücudun kendisini yenilemesine katkıda bulunacaktır.

 

Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Yeterli neme kavuşamayan ciltler mat ve olduğundan daha yaşlı gözükür. Canlı ciltler ise tam aksine yorgunluktan hiç iz taşımaz. Üstüne üstlük bir de kırışıkların görünürlüğünün artması hiç istemeyeceğiniz bir şeydir. Bu yüzden cildiniz esnek kalmalı ve elastikiyetini korumalı. Bu da cildinize yeterli nemlendirmeyi sağlamanızdan geçiyor. Nemlendirme işlemi, cilt bakımı rutininizin olmazsa olmaz parçası olmalı.

 

Dudaklarınızın kurumasına izin vermeyin

Cildinizin neme ihtiyaç duyduğu kadar dudaklarınız da neme ihtiyaç duyar. Çatlamış, kurumuş dudaklar sizi olduğunuzdan yorgun, yaşlı ve hastalıklı gösterecektir. Dudaklarınızdaki ölü deriyi peeling yaparak yenileyerek daha canlı ve parlak dudaklara sahip olabilirsiniz.

 

Makyajınızı temizlemeden uyumayın

Ne kadar yorgun olursanız olun gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Uykudayken makyaj cildinizde daha derinlere işleyecek çizgilere yerleşecektir. 12 saat sonra sabah temizleme ile gece yatmadan önce temizlemek arasında çok büyük fark var.

 

Yağlı saçlarla dolaşmayın

Yağlı saçlar gece geç saatlere kadar uyumamış ve yorulmuş bir kişi intibası uyandırmanıza sebep olur. Ayrıca bayanlarda bakımsızlığın en büyük göstergelerinden birisi yağlanmış saçlardır. Banyo yapacak kadar vaktiniz olmasa bile en azından 5 dakikalık bir duş ile saçlarınızı şampuanlayarak bunun önüne geçebilirsiniz. Eğer dışardaysanız ve duş yapma şansınız bulunmuyorsa çantanızda sürekli bir yağ emici mendil bulundurmanızda fayda var.

 

Ten renginizi canlandırmak yorgun görüntüyü silebilir

Ten renginiz soluk olduğu zaman hasta ve yorgun gözükürsünüz. Zaten uykunuz yeterli değilse ve yeteri kadar dinlenemezseniz cildiniz otomatik olarak normalde olduğundan daha solgun olacaktır. Cilt renginizi aydınlatacak ve parlaklık kazandıracak doğal maskeler yaparak cildinizin rengini geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ama maskelere ayıracak vaktiniz yoksa kapatıcı, allık ve aydınlatıcı ile cildinize makyaj ile aydınlık kazandırıp daha canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Twitter Google Plus Pinterest